Jesteś wzrokowcem
Jesteś słuchowcem
Jesteś kinestetykiem
Zachowania charakterystyczne dla wzrokowca
Jesteś na ogół spokojny, skoncentrowany. Zazwyczaj pracujesz i uczysz się bardzo szybko, masz uporządkowane notatki. Lubisz czytać i pisać. Rzadko odzywasz się niepytany, często jesteś introwertykiem.
Porady dla wzrokowca, zwiększające skuteczność uczenia się :
Zapisuj rzeczy, które chcesz zapamiętać. Rozmawiając z kimś i słuchając go utrzymuj kontakt wzrokowy najdłużej jak się da. Daj sobie czas na to, aby przed uczeniem się posiedzieć w ciszy i spokoju. Ilustruj i wizualizuj w myślach wszystko to, czego chcesz się nauczyć. Możesz to narysować na kartce. W trakcie czytania prowadź długopis po tekście, rób (jeśli możesz) podkreślenia.Unikaj długich ustnych objaśnień danych tematów. Podczas prezentacji przygotowuj notatki pomocnicze w sprecyzowaniu tego, co chcesz powiedzieć. Podziel większe zamierzenia na plany, na mniejsze etapy i wyznacz ich realne terminy. Ogranicz ilość rzeczy i barw, które mogą cię rozpraszać w trakcie nauki. Na ogół bardzo dobrze pracuje Ci się z komputerem, tabletem czy czytnikiem ebook’ów. Taki sposób uczenia pomaga Ci utrzymać kontrolę nad wieloma szczegółami wizualnymi oraz z łatwością pisać i redagować teksty. Korzystaj zatem podczas uczenia się z eBooków oraz wszelkich eKursów oraz eFilmów szkoleniowych.
Zachowania charakterystyczne dla słuchowca
Jesteś osobą, która lubi „przegadać” problem. Czasem przeszkadzasz swoim sąsiadom w pracy czy podczas szkoleń. Zwykle gdy piszesz tekst, „szepcesz” pod nosem. Pomaga ci to w skupieniu myśli. Zadajesz wiele pytań, bardzo dobrze zapamiętujesz fakty i dane. Na ogół masz doskonałą wymowę. Potrafisz znacznie więcej i lepiej powiedzieć, niż napisać. Czytając tekst czasem tracisz koncentrację, lepiej gdy „go słuchasz”.
Porady dla słuchowca, zwiększające skuteczność uczenia się :
Mów do siebie „na głos”, opowiadaj, tłumacz sobie samemu, Rozwiązując problem dziel się (słownie) pomysłami z innymi. Czytaj i powtarzaj materiał również „na głos”, wybijając rytm ruszając stopą lub stukając ołówkiem lub palcem. Przed prezentacją w pracy czy w szkole poproś kogoś aby posłuchał Cię. Staraj się na głos uczyć innych. Sam przez to uczysz się wyśmienicie. Wykresy, tabele, objaśnienia czytaj na głos i wytłumacz je sobie jak je rozumiesz. Codziennie rano przegadaj z kimś co (jakie działania) masz dziś do zrealizowania. Jako słuchowiec masz zawsze jakieś pytania i wewnętrzną potrzebę wypowiedzenia własnymi słowami tego, co zrozumiałeś. Rób to nadal Na ogół łatwiej przychodzi Ci nauka przy włączonej cicho muzyce, natomiast wrzawa i obce dźwięki rozpraszają Cię.
Zachowania charakterystyczne dla kinestetyka
Na ogół podczas nauki szybko się nudzisz. Nie potrafisz usiedzieć spokojnie, jesteś nadaktywny, potrzebujesz przestrzeni. Robisz wówczas wszystko aby tylko móc się poruszać. Podczas słuchania lub oglądania często masz zajęte ręce. Czasem też podczas nauki, czy rozwiązywania problemów coś rysujesz, piszesz, ruszasz różnymi przedmiotami.
Porady dla kinestetyka, zwiększające skuteczność uczenia się :
Zanim zaczniesz uczyć się zadbaj o komfort nauki, odpręż się, spacerując lub słuchając muzyki. Podczas powtarzania i zapamiętywania materiału używaj pomocy technicznych czy naukowych. Rysuj, rób notatki, bądź aktywny. W trakcie korzystania np. ze szkoleń e-learningowych, prowadź (za tekstem) ołówkiem po ekranie monitora, rób notatki i podkreślenia. Lepiej się uczysz, gdy angażujesz wszystkie zmysły. Odgrywaj scenki angażując ręce i całe ciało. Korzystaj ze ściennych tablic, gdzie zapisuj najważniejsze zagadnienia. Dbaj aby Twój umysł był w ruchu.